Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również przepisów prawa budowlanego, aktualnych norm i zasad wiedzy technicznej. Wykonanie analizy ryzyka i projektu instalacji odgromowej jest podstawą prawidłowego zabezpieczenia budynku. System chroniący przed skutkami bezpośrednich i pośrednich wyładowań atmosferycznych musi być zamontowany w sposób zgodny z przepisami oraz opracowanym projektem instalacji, żeby skutecznie chronił obiekt oraz znajdujący się w nim sprzęt i osoby.
Projekt instalacji odgromowej powinien uwzględniać kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, musi precyzyjnie określać proces instalacji wszystkich elementów składowych. Należy dokładnie rozmieścić wszystkie elementy systemu, w tym uziemienie, czyli sposób odprowadzenia i rozładowania energii w gruncie. Powinien zawierać szczegółowe opisy w zakresie doboru urządzeń i elementów przeznaczonych do przejmowania bezpośrednich wyładowań atmosferycznych, przewodów odprowadzających, które kierują energie pochodzącą z wyładowania, do uziemienia. Oczywiście projekt instalacji odgromowej musi zawierać także informacje o innych elementach ochronnych, takich jak połączenia wyrównawcze i ograniczniki przepięć.
Utworzenie projektu instalacji odgromowej domu jednorodzinnego wymaga szczegółowej analizy konstrukcji budynku, a także jego otoczenia. Najefektywniejsze jest zaplanowanie zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi już na etapie tworzenia projektu budynku. W ten sposób można stosować różne rozwiązania, w tym instalację odgromową wewnątrz konstrukcji budynku, co jest bardziej estetycznym rozwiązaniem.
Planowanie instalacji odgromowej przed budową daje także większe możliwości wyboru rodzaju uziomu. W istniejących budynkach niemożliwe jest połączenie go z fundamentem, więc należy stosować rozwiązanie otokowe lub szpilkowe.
Bez względu na to, czy projekt instalacji odgromowej domu jednorodzinnego jest realizowany przed rozpoczęciem budowy, czy też dotyczy istniejącego obiektu, to powinien być dostosowany do indywidualnej specyfiki obiektu.
Koszt takiego projektu może się znacznie różnić w zależności od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę:
Jednocześnie projekt instalacji odgromowej to inwestycja, która się opłaci. Straty spowodowane niekontrolowanym wyładowaniem atmosferycznym mogą być wielokrotnie większe.
Projektowanie instalacji odgromowych ma na celu stworzenie kompleksowego systemu, który skutecznie chroni budynek oraz jego mieszkańców. Dlatego proces zaczyna się od analizy ryzyka. Innych rozwiązań wymagają konstrukcje drewniane, a innych obiekty budowane metodą tradycyjną. Projekt instalacji odgromowej musi być dostosowany do specyfiki obiektu, a także lokalizacji, w której się znajduje.
Po zebraniu odpowiednich danych następuje dobór odpowiednich rozwiązań i komponentów, a także zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych części systemu. Instalacja odgromowa nie może kolidować z innymi systemami budynku.
Ostatnim etapem jest instalacja – powinna być wykonana przez kwalifikowanych techników, którzy instalują wszystkie elementy systemu zgodnie z projektem. To kluczowe, ponieważ źle zamontowany piorunochron może doprowadzić np. do uszkodzenia obiektu lub infrastruktury technicznej.
Sporządzenie właściwego projektu instalacji odgromowej to klucz do skutecznej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Dzięki precyzyjnemu określeniu wszelkich aspektów możliwe jest skonstruowanie systemu, który skutecznie zabezpieczy budynek. A jeśli szukasz sprawdzonej ochrony przed piorunami, to sprawdź systemy odgromowe dostępne w naszej ofercie.